R&A Talks x Turun yliopisto: Árru

Árru-elokuvan teemoihin pohjautuvassa englanninkielisessä paneelikeskustelussa tarkastellaan alkuperäiskansojen oikeuksien edistämisessä viime aikoina tapahtunutta kehitystä sekä edelleen olemassa olevia haasteita Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa.

Kielet
englanti
Kesto
45 min
Teema
Avainsanat
Alkuperäiskansat, Maksuton

Ilmainen keskustelutilaisuus järjestetään elokuvateatterissa Árru-elokuvan näytöksen jälkeen. Liput elokuvaan myydään erikseen elokuvan omalla sivulla.

Millaisia askelia saamelaisten oikeuksien edistämisessä on otettu ja mitkä kysymykset ovat yhä ratkaisematta Norjassa, Ruotsissa ja Suomessa? Voidaanko instituutioita ja valtasuhteita muuttaa ja millä tavoin? Millainen rooli tieteellä ja taiteella voi olla sovintoprosesseissa?

Árru tarkastelee Saamenmaalla lisääntyvää maa-alueiden hyödyntämistä ja maankäytön aiheuttamaa painetta henkilökohtaisen, sukupolvia ylittävän tarinan kautta. 

Elokuvanäytöksen jälkeisessä keskustelutilaisuudessa syvennytään elokuvan teemoihin ja erityisesti alkuperäiskansojen oikeuksien viimeaikaiseen kehitykseen ja ajankohtaisiin haasteisiin. Pohjoismaisten saamelaisten totuus- ja sovintokomissioiden työn pohjalta pohditaan, voidaanko instituutioita ja valtasuhteita muuttaa ja millainen rooli tieteellä ja taiteella voi olla sovintoprosesseissa. 

Mukana keskustelemassa ovat Árru-elokuvan ohjaaja Elle Sofe Sara sekä Petra Laiti. Keskustelua moderoi Turun yliopiston oikeustieteen apulaisprofessori Daniela Alaattinoglu.

Näytökset

  • Bio Rex Lasipalatsi
    Ti 22.9. klo 19.10–19.10