Kotimainen kilpailu: Hämärän rajamailla

Kun nykyisyys on outo ja tulevaisuus tuntematon. Kilpailunäytöksessä nähdään kotimaiset lyhytelokuvauutuudet Superstar, Kissanristiäiset, Yaris, Varis, Strive, Eye Swap, Yliaika ja Timo – The Lord of Potato.

Kielet
suomi
Tekstitykset
englanti
Ikäraja
K16
Kesto
86 min
Avainsanat
Sci-fi, Jännitys, Kauhu, Tekstitetty/puhuttu suomeksi, Fantasia, Outoa

Elokuvassa Superstar nainen haluaa olla parempi äiti teini-ikäiselle tyttärelleen. Tytöllä on unelma, jonka äiti haluaa toteuttaa, mutta nuori mies asettuu heidän tielleen.

Elokuvassa Kissanristiäiset Masa on matkalla kotiin bändinsä metallikeikalta. Yrittäessään ehtiä postiin ennen sulkemisaikaa tyttöystävän toiveiden mukaisesti Masa ajaa autollaan mustan kissan päältä. Kissan päivät ovat luetut, mutta Masalla on edessä päätös: ottaa vastuu teostaan, tai yrittää peitellä tapahtunutta.

Yaris, Varis on fiktiivinen kuvaus kolmesta eristäytyneestä ja radikalisoituneesta ääriliikkeen edustajasta, jotka erehtyvät pitämään merkitysten katoamista ilmestyksenä – ja rakentavat maailmankuvan, joka on niin hauras, että se särkee samalla koko maailman. 

Lähitulevaisuuteen sijoittuvassa Strivessa 17-vuotias Toni haastaa ajotaidoistaan tunnetun hurjapään Maxin vaaralliseen autokilpailuun ja vetää mukaan myös pikkuveljensä Elin asettaen tämänkin vaaraan. Yhdessä Tonin ja Elin on varastettava auto ja voitettava kisa Maxia vastaan tietämättä heitä yhdistävästä siteestä. Siitä tulee heidän elämänsä tärkein kilpailu.

Eye Swap -animaatiossa nuori nainen on tyytymätön omaan elämäänsä ja ostaa mystiseltä kauppiaalta silmiä, joiden avulla hän pystyy pakenemaan omaa todellisuuttaan. Silmät osoittautuvat kuitenkin epävakaiksi ja nainen joutuu pian tekemään valinnan, jolla on pysyviä seurauksia. 

Elokuvassa Yliaika vuoden 2052 Suomi kukoistaa ja niin kansantalous kuin kansanterveyskin ovat huippukunnossa. Hyvinvoinnilla on kuitenkin hintansa: Suomen kansalaisuus on rajattu alle 70-vuotiaille.

Nuori nainen on loukussa syrjäisen perunakuopan pohjalla. Paikalliset jyväjemmarit haluavat uhrata hänet hyvän pottusadon toivossa. Jollekin käy vielä köpelösti elokuvassa Timo – The Lord of Potato.

Näytökset

  • Maxim 1
    La 19.9. klo 19.45–21.11
    86 min, 1/2
    Vieraita paikalla: Elokuvantekijöitä/Filmmakers
  • Maxim 2
    Ti 22.9. klo 20.15–21.41
    86 min, 2/2

Strive

Ohjaus
Jussi Rautaniemi
Näyttelijät
Laura Birn, Vilho Rönkkönen, Kuura Rossi, Pekka Strang, Roderik Kabanga
Maa
Suomi
Kesto
14 min
Vuosi
2026
Linkit

Yaris, Varis

Ohjaus
Matti Harju
Näyttelijät
Asko Lintunen, Oskari Fihlman, Jarmo Kämäräinen
Maa
Suomi
Kesto
13 min
Vuosi
2026
Linkit

Timo – The Lord of Potato

Ohjaus
Antti Tuominen
Näyttelijät
Aamu Milonoff, Hannes Suominen, Matti Onnismaa, Riitta Veck, Oliver Heikkala
Maa
Suomi
Kesto
15 min
Vuosi
2026
Linkit

Superstar

Ohjaus
Jan Forsström
Näyttelijät
Seidi Haarla, Miro Lopperi, Isabel Soto Holmberg
Maa
Suomi
Kesto
15 min
Vuosi
2026
Linkit

Kissanristiäiset

Ohjaus
Nooa Ruuth
Näyttelijät
Miika Suonperä, Marko Nurmi, Annu Valonen
Maa
Suomi
Kesto
13 min
Vuosi
2026
Linkit

Eye Swap

Ohjaus
Jenni Koljonen
Maa
Suomi
Kesto
5 min
Vuosi
2026
Linkit

Yliaika

Ohjaus
Siiri Halko
Näyttelijät
Pirkko Hämäläinen
Maa
Suomi
Kesto
11 min
Vuosi
2026
Linkit