Rains Over Babel
Amélien ja Anoran rakkauslapsi on sykkivän säkenöivä queer-kuumeuni yöstä Babel-klubilla, jossa tanssilattia sähköistyy ja kohtalot saavat hetkessä uusia suuntia.
Mikä asenne, mikä huumaavan hekumallinen queer-cocktail! Todennäköisesti viskattuna suoraan päin näköä. Kolumbialainen Rains Over Babel syöksee kankaalle neonvärien täyttämän sekoituksen, jossa yö on kuuma, mutta hahmot vieläkin kuumempia. Kaupungin syke tuntuu alakerrassa asti.
Gala del Solin ohjaama ja käsikirjoittama elokuva on sähköisen seksikäs tulkinta Danten Jumalaisen näytelmän Helvetistä. Se on surrealistinen ja paineistettu klubi-ilta täynnä mystiikkaa, musiikkia ja kaikki likoon -energiaa. Yhden yön tunteihin mahtuu niin drag-esityksiä, live-musiikkia kuin takaa-ajoakin.
Värikylläinen Rains Over Babel on sykkivä tarina elämän tienristeyksistä: ratkaisevista hetkistä, jolloin ovet sulkeutuvat ja aukeavat. Jotain jää taakse, kun kohtalo saa silmänräpäyksessä uuden suunnan. Henkihieverissä tempovat hahmot pelaavat kovilla panoksilla vaarallisia pelejä itseään mahtavampia vastaan. Joskus voitto on vain laulajan löytämisestä kiinni.
Esikoisohjaus on samaan aikaan syvällinen ja hilpeä, vakava ja räväkkä. Vaikka hahmojen kuumeunet eivät ota loppuakseen, asennetta riittää. Kukaan ei kenties koskaan ole ollut yhtä itsevarma kuin juhlija Babelin porteilla.
Susanna Puomio
Traileri