Eat the Night
Queer-trillerissä nettiroolipeliä rakastavien sisarusten tiet erkanevat, kun veli löytää uuden rakkauden ja sukeltaa huumebisneksen syvyyksiin.
Ranskalaiset sisarukset Apolline ja Pablo ovat löytäneet elämän tarkoituksen World of Warcraft -tyylisestä Darknoon-roolipelistä. Vuosia kestänyt auvoisa virtuaalielämä on kuitenkin päättymässä, kun tekijät yllättäen ilmoittavat sulkevansa pelin palvelimet tulevana jouluna. Apolline takertuu Darknooniin entistäkin lujemmin, kun taas Pablolla on tärkeämpääkin tekemistä: hän valmistaa ja myy huumeita. Sisarukset etääntyvät toisistaan yhä enemmän, kun Pablo tapaa Nightin ja värvää tämän bisneksiinsä rakastuen tulisesti. Kyyhkyläiset ovat kuitenkin astuneet paikallisen huumeringin varpaille, ja heidän loppunsa lähestyy samaan tahtiin Darknoonin lopun kanssa.
Cannesissa ensi-iltansa saanut trilleri rinnastaa nettiroolipelissä kehittymisen ja huumeimperiumin kasvattamisen: kehitä itseäsi, laajenna reviiriäsi, murhaa vastustajasi. Huumebisneksen keskellä nuoret miehet Pablo ja Night haluavat myös elää ja rakastaa, eivätkä he keskenkasvuisine otsalohkoineen osaa pelätä liiketoimintansa vaaroja. Darknoonin fantasiamaailman värikkäät ja elämää sykkivät visuaalit luovat vahvan kontrastin utopistisen virtuaalitodellisuuden ja synkän realistisen Le Havren kaupungin välille.
Jaakko Jokinen
Traileri