/ Tiedotteet

Teatterilevitykseen tulevat elokuvat

IKITIE Ensi-ilta 15.9. (Nordisk Film)

Ohj. AJ Annila

RENDEL Ensi-ilta 22.9. (Black Lion Pictures)

Ohj. Jesse Haaja

THE BIG SICK Ensi-ilta 29.9. (Finnkinon elokuvalevitys)

Ohj. Michael Showalter

NOKIA MOBILE – MATKAPUHELIMEN TARINA Ensi-ilta 29.9. (Illume)

Ohj. Arto Koskinen

SAAMELAISVERI (SAMEBLOD) Ensi-ilta 29.9. (Cinema Mondo)

Ohj. Amanda Kernell

KASVOT, KYLÄT (Visages, Villages) Ensi-ilta 6.10. (Cinemanse)

Ohj. Agnès Varda, JR

LUMIÈRE! Ensi-ilta 6.10. (Cinema Mondo)

Ohj. Thierry Frémaux

MAAILMAN VIIMEINEN KIRJAKAUPPA Ensi-ilta 13.10. (Cinemanse)

Ohj. Rax Rinnekangas

PATTI CAKE$ Ensi-ilta 13.10. (Nordisk Film)

Ohj. Geremy Jasper

TOKASIKAJUTTU Ensi-ilta 13.10. (B-Plan Distribution)

Ohj. Jukka Kärkkäinen, J-P Passi

VIINITILAMME RANSKASSA (Ce qui nous lie) Ensi-ilta 13.10. (SF Film)

Ohj. Cédric Klapisch

MANIFESTO Ensi-ilta 27.10. (Cinemanse)

Ohj. Julian Rosefeldt

GOD’S OWN COUNTRY Ensi-ilta 3.11. (Atlantic Film)

Ohj. Francis Lee

THE KILLING OF A SACRED DEER Ensi-ilta 3.11. (Finnkinon elokuvalevitys)

Ohj. Yorgos Lanthimos

POHJOLAN ENKELI Ensi-ilta marraskuussa (Scanbox)

Ohj. Jean-Michel Roux

THE SQUARE Ensi-ilta marraskuussa (Finnkinon elokuvalevitys)

Ohj. Ruben Östlund

LADY MACBETH Ensi-ilta 1.12. (Cinema Mondo)

Ohj. William Oldroyd

KOSKETUKSISSA (ON BODY AND SOUL) Ensi-ilta 29.12. (Cinemanse)

Ohj. Ildikó Enyedi

ANTEEKSIANTAMATON (THE UNFORGIVEN) Ensi-ilta syksyn aikana (Kinocompany)

Ohj. Lars Feldballe-Petersen

HUMAN FLOW Ensi-ilta vuonna 2017 (Nordisk Film)

Ohj. Ai Weiwei

UN BEAU SOLEIL INTERIEUR Ensi-ilta syksy-talvi 2017/2018 (Cinema Mondo)

Ohj. Claire Denis

LOVELESS Ensi-ilta talvella 2017/2018 (Atlantic Film)

Ohj. Andrei Zvjagintsev

CALL ME BY YOUR NAME Ensi-ilta tammikuussa (Disney)

Ohj. Luca Guadagnino

BPM (BEATS PER MINUTE) Ensi-ilta alkuvuodesta 2018 (Cinemanse)

Ohj. Robin Campillo

THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ensi-ilta talvella 2018 (Nordisk Film)

Ohj. Martin McDonagh

 

DVD-levitykseen tulevat elokuvat:

BUSHWICK Julkaisu 30.10. (Universal)

Ohj. Cary Murnion, Jonathan Milott

150 MILLIGRAMS Julkaisu joulukuussa (Scanbox)

Ohj. Emmanuelle Bercot

PERSONAL SHOPPER Julkaisu joulukuussa (Universal)

Ohj. Olivier Assayas

THE NILE HILTON INCIDENT Julkaisu alkuvuodesta 2018 (Scanbox)

Ohj. Tarik Saleh

CLASH Julkaisu ilmoitetaan myöhemmin (Scanbox)

Ohj. Mohamed Diab

 

Myöhemmin Ylen tv-kanavilta tulevat: 

JOKA TOINEN PARI (25.9. ja 1.10.)

Ohj. Mia Halme

PUHTAUS JA VAARA (27. ja 30.9.)

Ohj. Elina Talvensaari

HOBBYHORSE REVOLUTION (15. ja 18.10.)

Ohj. Selma Vilhunen

MYRSKYN JÄLKEEN (29.10., 5.11. ja 12.11.)

Ohj. Leea Klemola

PERKELE 2 – KUVIA SUOMESTA (4. ja 10.12.)

Ohj. Jörn Donner

DAVID LYNCH: THE ART LIFE (maaliskuu 2018)

Ohj. Jon Nguyen

LUMIÈRE! (maaliskuu 2018)

Ohj. Thierry Fremaux

ANTEEKSIANTAMATON (THE UNFORGIVEN) (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Lars Feldballe-Petersen

IKITIE (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. AJ Annila

KAIKEN SE KESTÄÄ (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Visa Koiso-Kanttila

KANELIA KAINALOON, TATU JA PATU! (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Rike Jokela

LADY MACBETH (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. William Oldroyd

LAURI MÄNTYVAARAN TUUHEET RIPSET (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Hannaleena Hauru

LOIKKARIT (SANGARID) (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Jaak Kilmi

MIAMI (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Zaida Bergroth

MOGADISHU SOLDIER (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Torstein Grude

THE NILE HILTON INCIDENT (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Tarik Saleh

NOKIA MOBILE – MATKAPUHELIMEN TARINA (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Arto Koskinen

THE PARIS OPERA (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Jean-Stéphane Bron

POHJOLAN ENKELI (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Jean-Michel Roux

RÖLLI JA KAIKKIEN AIKOJEN SALAISUUS (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Taavi Vartia

SOVIET HIPPIES (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Terje Toomistu

THE SQUARE (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Ruben Östlund

TOIVON TUOLLA PUOLEN (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Aki Kaurismäki

TOKASIKAJUTTU (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Jukka Kärkkäinen, J-P Passi

TOM OF FINLAND (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Dome Karukoski

TYTTÖ NIMELTÄ VARPU (ilmoitetaan myöhemmin)

Ohj. Selma Vilhunen