Jacqueline Lentzou (Ateena, 1989) on käsikirjoittaja ja ohjaaja, jonka elokuvamaiseen kieleen sisältyy runon löytäminen näennäisesti arkipäivän tiloista ja / tai visuaalisen runouden luominen sanan ja kuvan yhdistämisen kautta. Hän kokeilee muotoja, kestoa ja tunteita. Temaattisesti hänen elokuvansa käsittelevät epätavallisia perhesuhteita, rakkautta (ja sen puuttumista) sekä yksinäisyyden ja kuulumisen käsitteitä. Hänen ohjaamiaan lyhytelokuvia on esitetty ja palkittu lukuisilla kansainvälisillä elokuvafestivaaleilla, joista arvokkain Cine Leica Discovery Award -palkinto Cannesin Semaine De La Critique (2018) -sarjassa elokuvalle Hector Malot: The Last Day of the Year.
Intiimi luonneanalyysi teinitytöstä, joka yrittää ymmärtää ympäristöään sukeltamalla omaan maailmaansa.
Stephanos treenaa räpin tahtiin helteisessä Ateenassa. Riideltyään jälleen äitinsä kanssa, hän jää yksin huolehtimaan sisaruksistaan ja perheen sairastelevasta Lucy-koirasta. Kesäinen laiskuus pizza-laatikoiden ja vastaamattoman puhelimen ympäröimänä keskeytyy Lucyn äkilliseen kuolemaan. Lisää muutoksia on luvassa: päivä paljastuu Stefanoksen ja sisarusten viimeiseksi huolettomaksi päiväksi, kun he viimein vastaavat puhelimeen.
Jayn unessa Ateenan auringonvalo on niin heikko, että sitä voi tuijottaa suoraan kohti sokeutumatta.
Uuden Vuoden aatto valkenee kuun maalaamassa autossa ja Sofialla on haave, josta hän ei kerro kenellekään. Aavikolla kävellessään hän saa tietää olevansa sairas. Hän esittää, ettei häntä kiinnosta. Onko hän kadottanut sydämensä?
Sofia panikoi, taas. Universumi päättää ottaa yhteyttä häneen. Tuonpuoleinen vuoropuhelu. Maapallon sinfonia Marsille, jossa ihmiset haaveilevat hereillä ja taistelevat rakkauden puolesta.